Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odpratávanie snehu z chodníkov a pokuty (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

<< < 1 2 3 4

Hodnoť

 

Pre bezdomovca je 5€ na ustnu dohodu prilezitostny prijem a netreba na to robit ziadnu zmluvu. Ak je tych 5€ vyplacanych a niekde registrovanych (cite nie sused susedovi) potom sa na vydavkovom pokl blocku napise rodne cislo bezdomovca a suma a on to podpise. Hlasit ani zodvodnivat netreba nic.
Za upozornenie na zmenu zakona dakujem.
 
Hodnoť

 

Dobrý deň,
zaujímalo by ma, prečo sa v súvislosti s touto zmenou zákona rieši zásadne a vždy iba odpratávanie snehu? Zmena zákona sa týka chodníkov počas celého roka, teda nielen odpratávania snehu, ľadu a pod, ale čistenia chodníkov počas celého roka. Prečo sa na tento aspekt neupozorňuje? Ďakujem.
 

Záleží od vykladu textu v SJ

Tento text sa do zakona vypustil, ale aj tak doteraz nebol jednozny vyklad najdolezitejsej vety:

"ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom"
1, niekto to vyklada akekolvek znečistenie
2, niekto to vykladat ako znečistenie od ladu a snedhu.
Väcšina sa priklonila k 2, takže išlo len odpratavanie smehu a ladu.
.
135/1961 Zb.ZÁKON z 30. novembra 1961 o pozemných komunikáciách (cestný zákon)
§ 9a Zodpovednosť za škodu, ktorá vznikla užívateľom diaľníc, ciest a miestnych komunikácií
(4) Vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, ktoré v súvisle zastavanom území hraničia s cestou alebo miestnou komunikáciou, zodpovedajú za škody, ktorých príčinou boli závady v schodnosti na priľahlých chodníkoch, ktoré vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom a neboli bez prieťahov odstránené.
 

 

Pán Drahovský, tu ide jednoznačne nielen o sneh a ľad, ale akékoľvek znečistenie. Veď chodníky niekto musí alebo by aspoň mal (????) zametať a čistiť aj v lete, či nie?
K tomu napríklad rozhodnutie Ústavného súdu SR č. 40/2015 (http://merit.slv.cz/PL.US40/20...), z ktorého citujem:
"...zaväzuje majiteľov alebo správcov nehnuteľností susediacich s chodníkmi (t. j. s majetkom obce) čistiť a udržiavať tieto chodníky schodné a ktorí tak majú konať bez zbytočného odkladu a zakaždým, pokiaľ je ich schodnosť zhoršená znečistením, poľadovicou alebo snehom - teda c e l o r o č n e..."
"...udržiavať schodnosť chodníka (vyplýva to z dikcie ustanovenia „znečistením, poľadovicou alebo snehom“, nakoľko poľadovica a sneh sa síce môže vyskytnúť iba v zimnom období, no znečistenie sa môže vyskytnúť k e d y k o ľ v e k)...."
"...Povinnosť zabezpečovať priechodnosť chodníkov sa nevzťahuje iba na odpratávanie snehu a námrazy v zimnom období, ale p l a t í v š e o b e c n e, vzťahuje sa aj na odstraňovanie i n ý c h n e č i s t ô t (ovocných šupiek a podobne)..."
Venoval som sa téme aj v mojich blogoch, ktoré nechcem spamovať, ale ani celé citovať, tak uvediem predsa len link na ne:
https://pedrooravec.blog.sme.s...
https://pedrooravec.blog.sme.s...
S pozdravom
 

 

Pán Oravec,
prečítal som si vami zalinkované uznesenie ústavného súdu aj váš blog. Áno Ústavný súd sa vyjadruje v tom duchu, že majiteľa alebo správcov nehnuteľností susediacich s chodníkmi musia zabezpečiť odstránenie znečistenie celoročne.
.
Samotne toto tvrdenie už vtedy bolo v rozpore s §9 toho istého zákona:
§ 9 Zabezpečenie zjazdnosti a schodnosti
(5)Pri znečistení diaľnice, cesty alebo miestnej komunikácie, ktoré spôsobí alebo môže spôsobiť závadu v zjazdnosti, je povinný ten, kto znečistenie spôsobil, bez prieťahov ho odstrániť a komunikáciu uviesť do pôvodného stavu; ak sa tak nestane, je povinný uhradiť správcovi komunikácie náklady spojené s odstránením znečistenia a s uvedením komunikácie do pôvodného stavu.
.
Čiže ak znečistenie niekto spôsobil, tak ho bolo povinný odstrániť. Ak nie on tak správca komunikácie.
.
Kým na odstránenie snehu a ľadu postačuje bežné náradie, ktoré sa v zvyčajne dome nachádza, tak na celoročnú údržbu a mimoriadne znečistenie nie je použitelné.
.
Som zvedavý ako by ste chcel od obyvateľov aby zabezpečili schodnosť neschodného chodníka , ktorý sa prepadol, alebo ako by mali odstrániť znečistenia po havárii vozidla prevážajúci nejaký toxicky materiál atd. Veď to nesú robiť bežní ľudia, ale len organizácie oprávnené podnikať. Pri znečistení nebezpečnou látkou, len špecializované na to určené organizácie a nie obyvatelia domov priľahlých k chodníku.
.
Veď si spomeňte na prípady kedy bol chodník neschodný pre umiestnenie ručného granátu. Neodstraňovali ho obyvatelia priľahlého chodníka. ale pyrotechnici, alebo na vyliatu ortuť, tú odstraňovali hasiči v oblekoch a maskách.
.
Čiže ak niekto tvrdil, že majiteľa alebo správcov nehnuteľností susediacich s chodníkmi musia zabezpečiť odstránenie nielen ľadu a snehu, ale akéhokoľvek znečistenie a celoročne, tak nevedel o čom hovorí a je jedno, že takýto názor sa prijal hlasovaním v naj orgáne.
 

 

Pán Drahovský,
žijem v predstave, že moje blogy ani rozhodnutie Ústavného súdu neboli o granátoch na chodníkoch, ale o bežnom znečistení chodníkov (papiere, špaky, šupky, lístie...). Podľa predchádzajúceho právneho stavu mali chodníky čistiť "vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností". Podľa dnešného právneho stavu majú chodníky čistiť "správcovia miestnych komunikácií".
Mne sa to vidí celkom prirodzené, že chodníky by mal niekto zametať, a to celý rok. Či už tí alebo tí, niekto by to asi robiť mal. Vám sa to tak nevidí?
Ďakujem.
 

 

Pán Drahovský,
nechcem, aby môj predchádzajúci príspevok vyznel konfrontačne, preto doplním, pri všetkej úcte a slušnosti:
1. Kto má - podľa Vás - podľa platnej právnej úpravy v SR celoročne zametať chodníky?
2. Kto by to mal - podľa Vás - robiť (ak si myslíte, že platná právna úprava je zlá)?
Ďakujem.
 

 

Keď sa nevieme dohodnúť ako to robiť na Slovenku, tak vhod padne pozrieť sa do zahraničia. Čo mám osobnú skúsenosť, tam verejné chodníky, námestia spravuje spravidla organizácia, ktorú si objednala obec, málo kde to robí obec sama. Takáto organizácia používa na zimnú, ale aj na letnú údržbu stroje. Čiže jej pracovná činnosť je vysoko efektívna. Niekedy je táto organizácia, čisto súkromná , niekde čisto mestská, niekde v podiele.
.
Kde sú chodníky, námestia súkromné, tam si to zabezpečuje / objednáva ich vlastník. Veľa krát u tej istej organizácii čo obec.
.
Myslím si , že by to malo tak byť aj na Slovensku. Buď vlastník si to zabezpečí sám, alebo službu si objedná. Určite by nemal byť stav bezprizorných chodníkov, plných viacročného nánosu znečistenia.
.
Veď máme príslušné správne orgány, ktoré majú kontrolovať stav vozoviek a chodníkov a majú oprávnenie udeľovať pokuty.
.
Od mája 2018 už legislatívu na to máme.
 

 

Súhlas. Vallo, ideš!
 
Hodnoť

Pred pár dňami,keď bola

všade poľadovica ma žena napravila,hoci sa mi nechcelo ísť do kauflandu.Keď som na parkovisku vystúpil z auta v momente som v horizontálnej polohe kontroloval stav podvozku.Nič sa mi nestalo,tak som sa na tom len schuti zasmial.Keď som hlúpy ,neobsedím,neobujem si poriadne topánky tak sa nemám komu a načo sťažovať.Boj s počasím je ako z alkoholom.Nevyhráme,ani neremizujeme.
 

<< < 1 2 3 4

Najčítanejšie


 1. Karolína Olšavská: Dve sestry alebo Kam môže dospieť zlo zasiate rodičmi 256
 2. Miroslav Lukáč: Fico riadil SMER ako hadiu farmu. Iba nerozoznal hada od hadice. Jedovatých od škrtičov. 227
 3. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 210
 4. Elena Antalová: Marečku, už mi pero nepodáte... 140
 5. Jozef Drahovský: Spoločnosť Orange zrušila lokalizačnú službu pre verejnosť 118
 6. Michal Porubän: Senzácia : O poslanca Ľuboša Blahu prejavil záujem Oxford,Harvard a aj Princeton ! 93
 7. Adrián Vološin: Lockdown funguje, plošný nezmysel bol zbytočný. 87
 8. Jaroslav Mottl: Začypovali ma, svine! 62
 9. Jaroslav Vidan: Nemáte toho už dosť ? 42
 10. Simona Kyselicová: Ako som začala predávat' medovníky v zahraničí || Život v Nórsku 39

Rebríčky článkov


 1. Andrej Hossa: Ako ušetriť pri výbere podlahy?
 2. Martin Konečný: Zlozvyky, zvyky a rutina (I.)
 3. Ivan Čarnogurský: STARÉ SLOVENSKO A NOVÝ PREZIDENT USA
 4. Andrej Hossa: Ako vylepšiť interiér vášho automobilu?
 5. Miriam Studeničová: Znepokojujúce výskumy Benjamina Lieberta
 6. Štefan Vidlár: Halušky v mléčáku
 7. Peter Biščo: Hlas sa stále vyhráža ráznymi krokmi.
 8. Marian Vojtko: Nedeľné ráno...
 9. Štefan Vidlár: Fujná úvaha o špáráňí sa v nosi
 10. Peter Biščo: Tata Fico & Pele syn - večerné rozhovory 2.


Už ste čítali?