Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zmeny v zákone o cestnej premávke od 1.1.2020 (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

...uplne rovnako ako pri mnohych inych zbytocnych zakonnych povinnostiach...
 
Hodnoť

Prisijem

Prisijem si gombik. Nie som krajcir. Nie som certifikovany krajcir.
Alebo.
Upeciem si chlieb. Nie som pekar. Nie som ani certifilovany pekar.
Cim dalej, tym viac preberame zapadny, angloaasky, svet. Nezistuje sa skutocna zrucnost a prax, zistuje sa cerifikovanost. Je to aj dosledok toho, ze za zle sluzby sa nesudime....
 

To je zle prirovnanie.

Auto nie je kabát. Ale keď sme pri šiti, trúfal by si si opraviť roztrhnutý padák a šiel by si s ním skočiť.
 

Samozrejme

Samozrejme. Trufol by som zoskok. Svojej praci verim viac ako cudzej. Vzdy. Vzdy viac. A viac ako certifikovanej.
 

Sám tomu

Neveríš.
 

Účinnosť ochrany certifikáciou.

Sa prejavuje napríjklad tým, že všetky mne známe statické problémy budov spôsobili certifikovaní-autorizovaní projektanti. Nepoznám žiadny reálny statický problém, ktorý by spôsobili projektanti bez pečiatky. A bezpečiatkoví projektujú toho viac ako je verejne známe. Aj niekdajší známy problém statiky národnej banky, ktorý spôsobili autorizovaní projektanti, nakoniec reálne zachraňoval chlap bez autorizácie - ale zato s potrebnými znalosťami. Žiadna pečiatka nie je patentom na rozum - skôr naopak - kto nemá v hlave, tak si potrebuje kryť svoj biznis pečiatkou.....
Certifikácia, členstvo v komorách.... by nemalo byť povinné, ale dobrovoľné. Aby certifikačná autorita alebo komora bola nútená fungovať tak, aby bola pre spotrebiteľskú verejnosť reálnou garanciou vyššej kvality pri objednávke práce od certifikovanej osoby/firmy ako pri objednávke od bežného dodávateľa bez certifikácie alebo členstva v profesnej komore. A vznik komory/certifikačnej autority by nemal byť štátom regulovaný, ale svoju autoritu vo verejnosti by si po vzniku mali budovať svojou činnosťou a odbornosťou svojho vedenia - nie štátnou ochranou pred konkurenciou a štátnym vynucovaním členstva. Teda aj medzi komorami a certifikačnými autoritami by mala byť konkurencia. Potom by členstvo v dobrej komore, alebo certifikát od spoľahlivej certifikačnej autority bol pre dodávateľa konkurenčnou výhodou bez potreby štátneho vynucovania.
Súčasne s tým by mala byť aj reálna vymožiteľnosť spôsobenej škody a vynútiteľnosť splnenia zmluvy.
V princípe by každý mal mať možnosť robiť čokoľvek, čo si myslí, že to vie robiť dobre, ale súčasne musí reálne zodpovedať za všetky škody, ktoré spôsobí svojou neschopnosťou alebo chybami....
Terajší stav je taký, že je regulovaná každá sprostosť, ale keď mi dodavateľ spôsobí škodu, alebo nedodrží zmluvný sľub, tak sa náhrady reálne neviem domôcť. Takže ochrana kvality a bezpečnosti reguláciou je mizerná.
Pritom by namiesto regulácií malo byť zabezpečené jedine: "Vymožiteľnosť práva". To by vyriešilo viac, ako komplikované regulácie.
 

Verím že počas písania tohto

Evanjelia si si druhou rukou vyoperoval slepé črevo. Teraz vážne. Ja tiež považujem všeobecnú zručnosť za veľkú výhodu a vidim že manuálne zrucnosti u mladých sú stále slabšie ale je určitá hranica. Chcel som povedať len toľko ze oprava vážne buraneho auta by fakt mala ostať na profikoch. To je jedno ci tzv garážových ale skratka nemôže to robiť niekto kto si iba myslí že to vie.
 

Presne ako píšeš

Dôležité je, aby to ten servisák vedel spraviť a mal na to výbavu - teda aby bol profík ako píšeš. Nie aby mal certifikát. Keď sme pri autoservisoch-v tých tzv. autorizovaných sú často len meniči, ktorí opravujú metódou výmeny pokus-omyl a po čase sa možno nakoniec aj trafia, čo treba. Absolútne tam chýba analytické myslenie pri odhaľovaní porúch, ktoré je častejšie (ale tiež nie všade) prítomné v tých garážových opravovniach bez certifikácie.
A to, že ktorý servisák vie a ktorý nevie, nepovie certifikácia v dnešnom ponímaní, ale skôr a pravdivejšie sa to šíri ústnym podaním. Život zariadi sám, aby si ten čo si iba myslí, že to vie, zmizol z trhu. Lebo len zlou skúsenosťou ľudia zistia, kto to nevie. A je úplne jedno, či tú skúsenosť získajú o certifikovanom alebo o necertifikovanom hochštaplerovi. Teda okrem ceny. U necertifikovaného je tá škola života lacnejšia......
A nie, slepé črevo som si nevyoperoval. Snažím sa robiť len to, čo viem (alebo si myslím, že viem :-) ). A okrem toho pri písaní mám využité obe ruky, takže by už nebolo operovať ani čím :-)
 


Najčítanejšie


 1. Michael Achberger: Toto pred spaním nejedzte... 22 489
 2. Vladimír Seman: Slovenský test na koronavírus existuje 14 355
 3. Július Kovács: Fico patrí do basy. Pán premiér Matovič a vláda zasiahnite. 9 204
 4. Lucia Audyova: Prečo Nemci nenosia rúšky a stále neumierajú na koronavírus ? 7 793
 5. Helmut Posch: Takto som si ruské mesto nepredstavoval (Transibírska magistrála 2/4) 5 097
 6. INESS : Noemova koronavírová archa 4 598
 7. Marian Baran: Mama a syn 3 304
 8. Juraj Štubniak: Sledujú nás? 3 130
 9. Maroš Chmúrny: Zlosyn, kapitán a zástup špekulantov 2 706
 10. Anežka Gernešiová: Prečo pretáčame čas? 2 224

Rebríčky článkov


 1. Marcel Burkert: Najnepríjemnejšia pravda pre obhajcov islamu
 2. Lukáš Baloga: Spojené štáty schválili rekordné stimuly. Dokedy však dokážu zakrývať realitu?
 3. Roman Hutira: Dánsky denník #3: Štúdium v Dánsku
 4. Petra Zikmundová: Naša minulosť, budúcnosť a vzťahy
 5. Pavol Dančanin: Stiahnite si e-knihu zadarmo
 6. Vladimír Bohm: Finančná pomoc ľuďom od štátu? Áno, ale spolu so vzdelávaním.
 7. Viliam Majda: Pokračovanie - Teda aká má byť výška príspevku na rozdiel?
 8. Juraj Štubniak: Sledujú nás?
 9. Ladislav Rohoska: ĆUJTE, ČUJTE, rozpoviem vám príbeh o Krajine, nekrajine.
 10. Miroslav Sabol: Ekonomia vs. Pandemia, HOAXY vs. Pravda


Už ste čítali?