Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Prečo sa ľudia v bratislavskej MHD riadia hoaxmi? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Pán Drahovský, ale toto hádam nie je hoax, ale iba nejaké nedorozumenie, či nepochopenie niečoho, niekoho.

Nejaký človek si niekde prečíta, že v rámci proti-pandémiovych opatrení sa pozastaví činnosť revízorov v MHD. Takýto krok na činnosť normálneho, slušného človeka nemá žiadny plyv, ďalej cestuje v MHD s platným lístkom a chápe, že prečo zastavili činnosť revízorov. Preto, aby si počas kontroly nedávali lístok z ruky do ruky, aj spolu s vírusom, respektíve, aby potom ten revízor ten vírus, chytený od nakazeného cestujúceho, nerozdával ďalej ostatným cestujúcim.

Lenže je kopa cestujúcich, ktorí tú informáciu o pozastavení činnosti revízorov niekde zaregistrovali, tak okamžite videli šancu na šetrenie svojich financií, či na okrádanie mestského rozpočtu, tak rýchlo obvolali minimálne svoju rodinu, ale iste aj kamarátov a kolegov, aby si odteraz lístky nekupovali, lebo činnosť revízorov je pozastavená. Oni zas ďalej obvolajú svojich známych, a nikde niekto v tej rade nie je dôsledný, a informáciu o pozastavení činnosti revízorov prekrúti tak, že oddnes do MHD netreba kupovať lístky, a tak sa to v pozmenenej forme šíri ďalej....

Že nemožné?
Viete, ja som raz, už je tomu asi aj 40 rokov, videl v zahraničí nejakú živo vysielanú TV súťaž, počas ktorej muži jedného mesta súťažili proti ženám iného mesta, sťaž prebiehala v nejakých krytých štadiónoch, športových halách.
Najprv bolo losovanie, že ktoré mesto postaví do súťaže ženy, a ktoré mužov. Podľa toho potom súťažiace mestá zvolali do štadiónu buď výhradne ženy, alebo mužov, pričom každú úlohu plnili iní, a iní dobrovoľníci z hľadiska.
A boli aj hromadné úlohy. Raz bola úloha taká, že vybrali tri rady sedadiel v hľadisku. Sediacemu na kraji pošepkali do ucha nejakú jednoduchú vetu, obsahovala asi 5-6 slov a tú potom šepotom podával ďalej a ten posledný v rade ju povedal nahlas.
Nechcem krivdiť ženám, ale než sa to pri troch pokusoch dostalo cez 15-20 žien, tá veta vždy bola pozmenená. Toto vyhrali muži súťažiaci v inom meste na inom štadióne.

Teda netreba v tom hľadať zlomyseľný hoax, iba jednoducho niekde pri šírení správy niekto ju skrátil, pozmenil do formy, dá sa cestovať bez lístka.

Ak k tej pozmenenej informácii ľudia videli v TV-novinách, že v iných mestách, napr. TN, MHD je dočasne bezplatná, plus k tomu videli, že DPB mala od 14. marca zatvorené svoje predajne lístkov, tak nemali problém tomu uveriť, aspoň tí povrchnejší.

Možné je samozrejme aj to, že pri obnovení revízií bola to iba účelová výhovorka čiernych pasažierov, či náhodou nezaberie na revízorov...

Takže ja by som to hoaxom nenazval a iste máte pravdu v tom, že takéto rady na bezplatné cestovanie nie je na škodu niekde si aj overiť...
 

 

Myslím, že takto funguje väčšina tzv. lovcov hoaxov, ktorí idú podľa hesla "nájdi aj ty svoj vlastný hoax". Pánovi Drahovskému sa tiež zapáčilo stať sa takým lovcom, a tak jednoduchú dezinterpretáciu resp. účelové nepochopenie označí týmto populárnym slovom. Dokonca zabodoval tým, že našiel hoax v oblasti, kde by ho málokto očakával - v MHD. Takto má fungovať vzorný liberálny úderník.
Nabudúce poprosím nejaký hoax o dopravných značkách.
 

Aj si sa chcel vyjadriť,

alebo si len kopnúť?
 

 

Kopnúť a zastaviť.
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 273
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 162
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 139
 4. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 108
 5. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 98
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 82
 7. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 53
 8. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 52
 9. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 51
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 40

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?