Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

V Bratislave prebieha samit o samojazdiacich vozidlách (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť

 

Nerozumiem celkom tomu nápadu, že križovatky nebudú ukončovať zákazové/príkazové značky. Ako sa o takom zákaze/príkaze dozvie účastník premávky, ktorý vojde na tú cestu z križovatky? Jediná možnosť je, že za križovatkou bude tá príkazová/zákazová značka znovu osadená. No a tak je to aj teraz, ak má zákaz/príkaz platiť aj za križovatkou. Alebo mi niečo uniká?
 

zona

Ako dnes funguje dopravná značka "zóna"? Za každou križovatkou máš dopravnú značku? Ja skôr vidím problém v tom ze na našich cestách je veľa dopravných znaciek (najmä v mestách) ktoré niečo prikazuju / zakazujú. A bude ich ešte viac keď značky pribudnú kvôli rušeniu zákazov.
 

 

O zóne som nerozmýšľal, predpokladám, že je jej začiatok vyznačený v každom smere pred križovatkou, takže je jedno odkiaľ prídeš ku križovatke, stále budeš vedieť, že si v zóne. Mal som na mysli napríklad mimoúrovňovú križovatku (ale platí aj pre úrovňovú), kedy na jednej z ciest platí nejaký zákaz/príkaz. Keď na tú cestu vchádzaš prostredníctvom križovatky z druhej cesty, tak nemôžeš vedieť, že tam platí nejaký zákaz/príkaz, preto ak má platiť aj za križovatkou, musí tam byť tá značka znova "zopakovaná". Ak nie je, je logické, že ten zákaz/príkaz už neplatí. A presne ako píšeš, tým nápadom len zbytočne narastie počet zvislých dopravných značiek, ktorými budú musieť byť všetky zákazy/príkazy ukončené tam, kde ich predtým ukončovali križovatky.
Ale je možné, že nám len niečo uniká, nejaký hlbší zmysel tohto, preto som položil tú otázku.
 

 

Máte pravdu pribudnú desaťtisíce nových značiek. A to buď pred každou križovatkou koniec viacerých zákazov, alebo na hlavnej bude len začiatok a koniec, ale z boku z každej strany križovatky sa pridá daný zákaz s dodatkovou tabuľkou vpravo aj vľavo, tak ako to robia napríklad v Rakúsku.
 

 

Okrem takzvaného východného bloku všade musel mať úsek označený zákazovou značkou aj svoju koncovú značku. U nás bolo pravidlo, že križovatka ich ukončuje. U nás sa povedalo, že aj križovatka bude ukončovať platnosť značiek. Lenže nastal problém ako rozoznať križovatku od križovatky ktorá sa považuje za výjazd z územia mimo cestu, napríklad parkoviska alebo benzínovej pumpy.
 

 

Ani v tom predsa nie je problém. Podľa definície v zákone je križovatkou miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú, takže aj výjazd z cesty na parkovisko/benzínovú pumpu a naopak vjazd z nich späť na cestu sa dá chápať ako križovatka. Je ale pravda, že ak vojdete napríklad na nejaké parkovisko ráno, poobede pri výjazde z neho si nemusíte pamätať zákazy platné na ceste. Aj to by bolo riešiteľné osadením značiek len na týchto sporných miestach, aby sme sa vyhli záľahe nových značiek všade. Ale ak hovoríte, že to takto platí len u nás vo východnom bloku, tak nám neostáva nič iného, len sa prispôsobiť, aby sme to mali zjednotené. Ak sa to však dostane do zákona, bude treba ozaj dosť masívnu mediálnu kampaň, pretože zo skúsenosti viem, že iba mizivé percento vodičov (mimo tých profesionálnych) sleduje zmeny v zákone o cestnej premávke.
 

parkovisko / benzinova pumpa

Poprosím ťa keby si uviedol zákon a paragraf v ktorom sa píše to čo tvrdíš vo svojom príspevku "aj výjazd z cesty na parkovisko / benzínovú pumpu a naopak vjazd z nich späť ne cestu sa dá chápať ako križovatka".
 

 

Zákon č. 8/2009, §2, ods. (2), písm. j: križovatkou sa rozumie miesto, v ktorom sa cesty pretínajú alebo spájajú.
Uznávam, že to nie je jednoznačné hlavne preto, lebo parkoviská, odpočívadlá a benzínové pumpy bývajú súčasťou ciest, takže vjazdy a výjazdy z nich nemusia byť chápané ako cesty, ktoré sa spájajú. Teda spájajú sa, ale nie sú to samostatné cesty.
Ale naproti tomu cestný zákon v druhej časti, §4b, ods. (1) hovorí, že "Miestnymi komunikáciami sú všeobecne prístupné a užívané ulice, parkoviská vo vlastníctve obcí a verejné priestranstvá, ktoré slúžia miestnej doprave a sú zaradené do siete miestnych komunikácií.". Takže v tomto prípade by sa napojenie parkoviska v obci ako účelovej komunikácie na inú pozemnú komunikáciu dalo už chápať jednoznačnejšie ako križovatka.
 

 

Lenže tu máme aj paragraf ktorý všetko mení = § 21 Vchádzanie na cestu
(1) Pri vchádzaní na cestu z pozemku ležiaceho vedľa cesty, areálu s obmedzeným prístupom, oploteného objektu, garáže, parkoviska, obratiska električiek a podobných miest, z poľnej cesty, z lesnej cesty, z cestičky pre cyklistov, z obytnej zóny alebo z pešej zóny vodič je povinný dať prednosť v jazde vozidlu idúcemu po ceste.
 

polne a lesne cesty

Kľudne k tomu pridaj aj poľné a lesné cesty. Tie sú dnes niektoré v tak dobrom stave že je lepšie ísť po poľnej (lesnej) ako po bežnej komunikácii. Kto dnes rozozná ktorá cesta je poľná resp. lesná? Kto má prednosť pri výjazde?
 

sever4040

Smejem sa, lebo máte pravdu.
Išiel som z Pribyliny na Štrbské pleso a pozerám, aká nová vyasfaltovaná a podstatne výraznejšia cesta na prvý pohľad prvej triedy ide z lesa do lesa. Zastavil som a fotil.
Kúsok ďalej bola veľká tabula, ktorá hovorila o obnove lesnej cesty z prostriedkov Euro Fondov a obnovilu ju parádne, lepšie ako cesty tretej, druhej aj prve triedy v okolí.
-
Preto dnes rozoznať štandardnú križovatku od križovatky kde je prednosť ako z územia mimo cesty je veľa krát nemožné. Preto na takýchto miestách sa dávajú dopravné značky. Napríklad výstražný trojuholník s dodatkovou tabuľkou križovatka z lesnou cestou.
 


Najčítanejšie


 1. Miroslav Ferkl: Negatívny vedľa pozitívneho. 240
 2. Věra Tepličková: Liečiteľ Marian 144
 3. Peter Remeselník: Prečo polícia odmietla potrestať páchateľa, ktorý narazil autom do ľudí a ušiel ? 100
 4. Andrej Kučeravý: Pieseň pre Igora 93
 5. Jaroslav Polaček: Väčší chaos som v živote nezažil, mrzí ma, že premiér na nás útočí 85
 6. Alena Miklošová: Harvard: Love Story 76
 7. Martin Greguš: Antigenový test vs PCR test. Výsledky štúdie z ČR. Je v tom chaos, ako sa ma laik vyznať? 50
 8. Jozef Javurek: Smršť na Liptove 43
 9. Peter Paulík: Zrútené mosty na Slovensku 42
 10. Eva Meszárosová: Fakty o antigénových testoch 32

Rebríčky článkov


 1. Denis Jacko: Chcel by som byť hodinár
 2. Peter Slivovic: On
 3. Štefan Vidlár: Fiškáli, nie je vám hanba?
 4. Juraj Kováč: "Moje telo, moja voľba!" Alebo nie?
 5. Július Kovács: Zoroslav Kollár a justičná fraška v Pezinku
 6. Gabo Németh: Láska z kríža
 7. Ján Buocik: Stanica Filiálka a bratislavský mestský vlak
 8. Andrej Hossa: Čo by ste mali vedieť ak hľadáte prácu?
 9. Roman Lechovič: Nestlé a genocída na deťoch
 10. Balázs Puskás: HOAX a dnešná doba


Už ste čítali?