Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Náš právny systém je demokracia, diktatúra alebo anarchia ? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Hodnoť

Milý JOzef,

u nás je síce 10 ročná premlčacia lehota, ale súhlasím s vami, že to na právnej istote nepridá. Ak by napr. plynárne, elektro, voda, TV + rozhlas začali obviňovať občanov, že nemajú zaplatená faktúry z r. 1998 a žiadali aj pokuty za omeškanie, tak by ich minimálne u polovice ľudí vymohli. Myslím, že slušným riešením by bol zákon, že ak vás nejaký subjekt obviní z nezaplatenia stanovenej sumy, a vy mu na súde dokážete opak, mal by vám zaplatiť zákonom stanovenú pokutu vo výške 10 násobku požadovanej sumy. Aby si v evidencii urobil poriadok.
 

 

Mňa zasa v škole učili, že premlčacia lehota podľa občianskeho zákonníka je štndratne 3 roky a pokuta je z tohto hľadiska dosť štandartná pohľadávka....
 

 

Wlado, áno je štandardne 3 ročná premlčacia lehota, ale to neplatí pri zákonoch kde je taxatívne určená iná premlčacia lehota. Napríklad poisťovne (ktorým sa platia povinné odvody) majú oprávnenie vymáhať dlh 10 rokov od splatnosti. Tak isto platby na základe rozhodnutia súdov sú vymáhateľné 10 rokov. Takže sme si všetci rovní ale niektorí sú si rovnejší.
 

 

10 rokov nie je v prospech súdu, ale vychádza sa z toho, že keď už rozhodol súd, asi nie je dôvod sa tváriť, že pochybujeme o povinnosti zaplatiť.
-
Pri odvodoch je to myslím iba pri nepriznaných, ale možno sa to už zmenilo. Ved logicky - ked si nepriznal, nevykázal, atď, tak ako mali vedieť, že máš platiť. Ked chceš byt dôsledne antidiskriminačný, tak potom by si sa mal pýtať, že prečo nezaplatenie daní je trestné, nezplatenie dlhu z pôžičky nie.
 

 

Je rozdiel premlčanie (alebo lepšie v tomto prípade preklúzia) pohľadávky ako takej. To sú tie 3 roky.
A potom je zasa niečo iné uplatnenie práv priznaných rozhodnutím súdu. Tam je premlčacia doba 10 rokov.
 

 

Aká preklúzia? Prečo preklúzia?
 

 

Nechal som sa uniest :) ta veta v zatvorke tam nema co robit...
 

 

Áno donútiť subjekty aby aspoň raz ročne si spravili inventúru a druhej strane potvrdili čo ma zaplatené a čo nie
mi pripadá za samozrejmé, ale na Slovensku bohužial samozrejme nie je. Ako organizácia má priamu moc tak bežný občan si ťažko pomôže. Stalo sa mi, že som musel zaplatiť fiktívny dlh elektrárnam s pred viac ako troch rokoch. Ak nezaplatíte v termíne odpojíme vás. Súdiť sa o 2 tisíc korún som vyhodnotil ako nákladnejšie než ich zaplatiť. Podla nich sa stal to, že po montáži nového elektromeru sa zadal do počítača nesprávny počiatočný stav a na chybu došli až po viac ako troch rokoch. Bohužiaľ overiť som to už nemal ako. Otec, ktorý bol pri montáži medzitým zomrel a protokol o inštalácii z viac ako troch rokov som nenašiel.
 
Hodnoť

nas

pravny system je DIKTAT/URA moci a zlocinu.. Systemovo prepracovana, velmi dobre organizovana a poistena na viacerych urovniach, az po tu najvyssiu.. Nemyl sa, to nie je ziadna narchia, ma velmi presne a jasne definovane pravidla, ktore platia BEZ VYNIMKY a kto ich pochopi, ma na to zaludok a potrebny katalyzator v podobe moci, penazi, vplyvu, dosiahne vsetko..
.
Ze Spravodlivost, miesto toho aby hrdo stala s mecom v ruke, lezi v posteli znasilnena, ponizena a vazne chora..
 
Hodnoť

 

Svetska spravodlivost funguje na urovni "dedisnkych vrahov". Ked opilec Jano v krcmovej bitke zapichne opilca Joza tak ide na 10 rokov do basy.
.
Akonahle sa jedna a prominentov, velke peniaze a pod. spravodlivot tu nie je.
.
Na zamyslenie: je faktom, ze dobry obhajca a vyska trestu su dve silne korelovane veliciny (najma v USA). Ako je to mozne?? Ved trest ma byt vyneseny na zaklade objektivnej PRAVDY o skutnocnosti a nie na zaklade toho, kto ma akeho PRAVNIKA. Alebo drahi pravnici si vyberaju vzdy len nevinnych a lacni pravnici obhajuju vinnych?
.
Jedna uctovnicka s dlhorocnymi skusenostami rozpravala: nieco sme nejako zauctovali, prisla kontrola, bol z toho sud. Ona si vyziadala stanovisko zakonodarcu (tusim ministerstva financii) a to bolo jednoznacne v ich prospech. Sud napriek tomu prehrali, lebo "zakonodarca nie je povolany k interpretacii zakona ale iba k jeho tvoreniu". Proste absurdita.
.
Na zamyslenie 2: Kolko krat sa stane, ze sud vyssieho stupna rozhodne inak ako sud nizsieho stupna (Praha, katedrala sv. Vita). Ak by existovala akakolvek objektivita potom by k tomu mohlo tazko dochadzat, alebo aspon nei tak casto.
 
Hodnoť

Tiež nepochopím,

ak si na pošte zaplatím za službu, v banke tiež a mám doklad o tom, že som na prevod platby ,,použila" niektorú z týchto inštitúcíí, mala by som byť z kola von. Samozrejme ak mi pošta, alebo banka nemôže dokázať, že mi peniaze boli vrátené.
 
Hodnoť

Máte v tom chaos, pán Drahovský,

-"Ústrižok zo Slovenskej pošty nie je dokladom, že druha strana dostala peniaze, lebo ich pošta nemusela doručiť. "
---- áno, zverujete peniaze akciovej spoločnosti, u ktorej si objednávate službu - poštový platobný styk. Máte možnosť oboznámiť sa na každej pošte s podmienkami poskytovania tejto služby. Ak chcete mať istotu, máte možnosť vyžiadať si z pošty potvrdenie, že peniaze boli doručené (napr. prostredníctvom reklamácie, pošta je Vám povinná oznámiť, že peniaze boli doručené tomu a tomu, vtedy a vtedy)

- "Výpis z peňažného ústavu nie je dokladom, že druha strana dostala peniaze, lebo nemuseli byť pripísané na cieľový účet v cieľovej banke."
----áno zverujete peniaze jednej finančnej inštitúcii, aby ich táto pripísala na účet inej finančnej inštitúcii, detto čo pri pošte

- "Príjmový pokladničný lístok z pokladne pri platení v hotovosti nie doklad, že pokladníčka odovzdala peniaze organizácii pre ktorú pracuje. Mohla si ich nechať pre seba a jej príjmový doklad zničiť."
--- nemáte pravdu, ak odovzdáte peniaze pokladníčke spoločnosti, máte o tom potvrdenie, a táto osoba si ich napríklad ponechá a nezaúčtuje, svoj záväzok ste si splnili a spoločnosť si voči Vám nemôže uplatňovať žiadne nároky (odporúčam naštudovať príslušné ustanovenia OZ - právne úkony atď)

- ak poznáte číslo účtu spoločnosti, nie je nič jednoduchšie ako vložiť peniaze priamo na účet veriteľa a banka Vám vydá potvrdenie, že mu boli pripísané na účet

- ak nepoznáte číslo účtu, poslať poštou + po mesiaci postupovať podľa viď vyššie

- prosím doštudujte si to, najmä o tej pokladníčke ...
 

Hi hi hi

Mne sa zdá že kecáš. A poriadne. Len aby si sa urobil múdrym.
 

O pokladníčke a potvrdenke

Ak zadám prevod v banke a platba sa mi nevráti na účet ako nerealizovaná, tak viem, že prišla kam som ju poslal. Preto na pumpe vždy pltím kartou, pretože čo ak stratím-zahodím potvrdenku za paltbu hotovosťou a za pár mesiacov namiesto zlodeja budú omylom naháňať mňa?
Ale viem si predstaviť situáciu, keď v potravinách bez zaplatenia vytiahnem z kasy trčiacu účtenku. Napriek tomu, že ju mám v ruke, naznamená to, že sú na mňa krátki - či utečiem, či nie.
 

spendlik

ja som uz raz mal potvrdeny sek na obedy pre deti ktory bol OK vsetko bolo OK akurat banka im to nepripisala! ;-) takze to celkom nieje pravda co pises! ;-)))
 

chaos

Vážený pán spendlik. S poštou som to zažil na vlastnej koži. Zaplatil som internet predtlačenou zloženkou a pri vybavovaní internátu na ďalší semester mi tvrdili, že peniaze nedostali. Našťastie to bolo menej ako rok. Reklamoval som to na pošte a za poplatok asi 20 Kčs (neoprávnená reklamácia) mi vydali doklad, že toho a toho dna, bola uvedená suma zúčtovaná na ten a ten účet. Myslíte si že po každej platbe na pošte si má každý občan ihneď podať žiadosť o reklamáciu?
.
Čo sa týka prevodu z účtu na účet to mám tiež odskúšané. Pracovníčka banky sa pomýlila pri typovaní čísla banky a peniaze skončili v inej banke. Myslíte si že po každej platbe v banke si má každý občan ihneď podať žiadosť o reklamáciu?
.
Čo sa týka tej pokladníčky aj tu mám skúsenosť a nie dobrú. Teraz už viem, že pri platení v pokladni si musím skontrolovať a vyžadovať a overiť, nielen názov organizácie (zvyčajne otlačok pečiatky) ale hlavne to, či názov a sídlo a hlavne IČO súhlasí s údajmi právnickej osoby ktorej platíte. Taktiež tam musí byť konkrétny účel platby. Ak tieto údaje nie sú alebo nie sú čitateľné tak máte smolu. Teraz to už viem. Ale nie každý občan to vie a porovnáva si údaje s výpisom z obchodného registra. Myslíte si že po každej platbe v hotovosti si má každý občan ihneď skontrolovať údaje s výpisom z obchodného registra ? Poznáte termín pasívna prezentácia?
.
To čo navrhujete, vkladať peniaze priamo na účet v banke je rozumný spôsob ale musíte mať iný doklad, kde je určený konkrétny variabilný symbol. Lebo druhá strana môže tvrdiť, že ste to tam síce vložili, ale za iným účelom.

 
Hodnoť

Nas pravny system

je odpad, treba ho zrusit a bezny clovek to ani nepociti iba ak v dobrom. Su to nami plateny vypalnici, ktory z nas za odmenu zodru kozu v prospech akehokolvek hajzla.
 
Hodnoť

 

Som rada, ze niekto zdiela moj nazor:-)
Dufam, ze to nakoniec dopadne v prospech cestujucej.
 
Hodnoť

 

Spojeniu "Dopravný podnik MHD" nerozumiem. Tak buď Dopravný podnik Bratislava alebo MHD.
Inak +
 

 

V druhej vete ti chyba ciarka.
 

1 2 3 4 5 6 7 > >>

Najčítanejšie


 1. Rudolf Pado: O čom Sulík pod Tatrami decentne mlčí 9 209
 2. Michal Májek: Maturita po novom 2 595
 3. Iveta Kompišová: Prvá žena - nositeľka Nobelovej ceny za mier - bola rodáčka z Prahy 2 277
 4. Karol Labaš: S čím sa Richard Raši verejne nechváli 2 103
 5. Janka Cigániková: Podarilo sa! Zaborská stiahla pozmeňovák, ktorý robí z kňazov zdravotníckych pracovníkov 2 005
 6. Denis Kinski: Hana Maciuchová nás navždy opustila 1 517
 7. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej 1 347
 8. Věra Tepličková: O kráľovstve na dve polovice 1 336
 9. Maroš Chmúrny: Vydierač a nové sako pre Pellegriniho 1 151
 10. Sebastián Lukáš Šedo: Kotlebova strana sa rozpadá. Máme mať ale dôvod na radosť? 839

Rebríčky článkov


 1. Marcel Karvay: 24601
 2. Július Kovács: Róbert Kaliňák šéf Slovenskej mafie
 3. Lubomir Zahora: Umenie švov
 4. Patrik Lenčéš: Kostoly na Slovensku: Zatvorené pre ľudí, otvorené pre nebo.
 5. Miriam Studeničová: Sila celku zvíťazí!
 6. Boris Mlsna: Vakcíny verzus testy? Testy športovcom pomáhajú, no riešením je len vakcína
 7. Štefan Vidlár: D O J E M
 8. Jozef Legény: Umierať a dať sa šklbať v Revúcej
 9. Marek Zajac: Prečo sa mnohým ľuďom nedarí nájsť si vhodného partnera
 10. Jaroslav Polaček: Napriek korone predkladáme ambiciózny a transparentný rozpočet


Už ste čítali?