
Obr. 1. Informácia pred vjazdom na diaľnicu. Vyobrazenie zákaz vjazdu a vstupu ako určujú aj naše papierové predpisy, s doplnením zákazu autostopu.

Obr. 2. Pripojovací pruh má širšie a kratšie a hustejšie čiary a tak je ľahké rozlíšiť či ide o pripojovací pruh alebo zníženie počtu jazdných pruhov.

Obr. 3. Každé miesto pripojenia je považované a označené ako bežná križovatka.

Obr. 4. Za miestom pripojenia je zopakovaná maximálna povolená rýchlosť. Síce podľa papierových predpisov to byť nemusí, ale zrejme Chorváti majú dobrú skúsenosť keď ju vodičom pripomínajú. Osobne som jazdil na tempomat 130 km/hod podľa GPS a nielen ja lebo vzdialenosti medzi vozidlami boli zvyčajne konštantné.

Obr. 5. Definovanie minimálnej rýchlosti.

Obr. 6. Dodatková tabuľka, ktorá platí pre nadrozmerný náklad.

Obr. 7. Vzorové značenie odpočívadiel, benzínových čerpadiel atd. s tým, že vždy je uvedená aj vzdialenosť k nasledujúcemu benzínovému čerpadlu.

Obr. 8. Premenné dopravné značenie je každú chvíľu. Väčšinou zobrazuje len teplotu, ale keď treba vodičov upozorniť na zmenu, tak nad značkou blikajú žlte/oranžové svetlá striedavo vľavo a vpravo..

Obr. 9. Pred tunelom sa portál premenného značenia využíva aj na fixne tabule.

Obr. 10. Informácia pred tunelom Sveti Rok 5759m s predpísanou minimálnou vzdialenosťou od predchádzajúceho vozidla. Pre nákladné autá 100 metrov a pre osobné autá 50 metrov.

Obr. 11. V tuneloch sú elektronické informačné tabule. Zvyčajne na nich je chorvátsky a anglický text s výzvou na dodržiavanie bezpečného odstupu. Zaujímavá je a to že po stranách (asi každých 500m) sú dopravné značky definujúce rýchlosť a niekde aj odstup, ktoré začnú blikať keď ich vodič nedodrží.

Obr. 12. Niektoré tunely majú jedným smerom tri jazdne pruhy. Maximálna rýchlosť v tuneloch je zvyčajne 100 km/hod, ale nájdu sa aj tunely s maximálnou rýchlosťou 80 km/hod ale aj 130 km/hod.

Obr. 13. Pozor na bočný vietor pri výjazde z tunela. Doteraz som netušil, že táto dopravná značka je až tak dôležitá, pokým som nevidel za tunelom na viadukte odfúknutý obytný príves.

Obr. 14. Pozor nehoda. Premenne dopravné značenie sa mení ihneď. Zrejme majú pružnejšie predpisy ako u nás, kde každú zmenu musí schváliť dopravná polícia alebo ich riadia priamo policajti pripadne elektronika sama.

Obr. 15. Odstavné pruhy sú určené pre políciu, sanitky, záchranárov, obslužné vozidlá diaľnice a na rozdiel od Slovenska sú spevnené až po okraj a sú široké ako bežný jazdný pruh. Do odstavného pruhu môžete ísť len pri poruche vozidla s cieľom neblokovať premávku. Všimol som si, že takmer na každom odpočívadle bolo v pohotovosti servisné auto s dopravným značením a čakalo len na ohlásenie prekážky na ceste. Preto keď niekto dostal čo len defekt, tak boli pri ňom veľmi rýchlo.

Obr.16. Dopravná nehoda pravdepodobne spôsobená tým, že bočný vietor odfúkol/rozkýval obytný príves a vodič ho už neudržal na ceste.

Obr. 17. Chorvátsku platí zips. Takže je potrebné sa držať vo svojom jazdnom pruhu a zbiehanie je až pred prekážkou, rovnako je to aj v ostatných štátoch Európy. Bohužiaľ niektorí vodiči zo Slovenska to nepoznajú a nepusti vozidlo z vedľajšieho pruhu hoci im to predpis prikazuje.

Obr. 18. Jedno z vozidiel, ktorého vodič nepozná zips. Tlačil sa na predchádzajúce vozidlo, tiež z Topoľčian, tak aby sa medi nich nedostal niekto iný. Potom som si túto dvojicu všimol ešte raz. Išli za sebou natlačený tak, že keby prvý dostal defekt a odrazu pribrzdil tak ten druhy nemá šancu ubrzdiť. Musím upozorniť, že Chorvátske ministerstvo zahraničia vydalo vyhlásenie pred dovolenkovým obdobím v ktorom publikovalo, že Ministerstvo vnútra Chorvátskej republiky žiada aj slovenských vodičov aby nejazdili v kolónach ( 2 - 3 autá za sebou), ale uprednostňovať individuálnu jazdu.

Obr. 19. Veľmi praktická vec. Nie je nutné, ale veľmi výhodné, mať aspoň kreditnú kartu MasterCard alebo VISA a podobne, nakoľko nielen pred Zagrebom je možnosť odbočiť na elektronický terminál platenia za jazdu po diaľnici, ktorý je oveľa rýchlejší ako v hotovosti. Rozdiel v čakaní počas dovolenkových návalov je obrovsky. Na termináli NO CASH sa čakalo menej ako minútu a na termináli CASH o niečo viac ako hodinu.
Záver:
Chorvátom by sa zišlo pospájať svoje diaľnice okolo Zágrebu tak, aby sa nemuselo v tomto mieste platiť. Zatiaľ je to tak, že každá diaľnica začína/konči v Zágrebe a tak za jazdu paltíte na dva krát a aj čakáte na dva krát.
Čo sa týka slovenských vodičov, ktorí sa zvyčajne v zahraničí správajú slušnejšie ako doma je potreba si doštudovať miestne dopravné predpisy a správať sa ohľaduplne, lebo neohľaduplným správaním nielen, že pokazia dovolenku iným ale aj sebe.