
Otázka od čitateľa:
Definícia súbežnej jazdy je veľmi šalamúnska.
Dá sa za súbežnú jazdu považovať nasledovná situácia? Alebo išlo jednoznačne o predbiehanie?
Na diaľnici mimo obce bola znížená rýchlosť, pretože bol uzatvorený lavý jazdný pruh. Z tohto dôvodu sa tam začala tvoriť kolóna, ktorá napredovala len veľmi pomaly (rýchlosťou cca 20km/h, auta v nej občas aj zastavovali). Ľavý jazdný pruh bol voľný až po prekážku. Ak by som zostal v ľavom jazdnom pruhu a zaradil sa až pred prekážkou, bola by to súbežná jazda alebo predbiehanie?
Pýtam sa, lebo na poslednej značke obmedzujúcej rýchlosť (na 60 km/h) bola aj značka zakazujúca predbiehanie a policajti pokutovali tých niekoľko vodičov, ktorí uplatňovali zips (a teda sa zaradzovali až pred prekážkou).
Odpoveď:
V zahraničí platí pre vodiča povinnosť pokračovať vo svojom pruhu až po prekážku a tam uplatniť striedavé radenie (zips). Ten kto sa preraďuje skôr riskuje pokutu. Zips sa zaviedol práve z dôvodu využitia všetkých jazdných pruhov na akumuláciu vozidiel, aby došlo k uvoľneniu predchádzajúcich križovatiek.
Na Slovensku majú v takomto prípade niektorí vodiči zvyk ísť stredom cesty a zablokovať ľavý jazdný pruh aby sa podľa nich nikto nepredbiehal. V zahraničí by za takéto správanie prišli o vodičský preukaz.
V tomto konkrétnom prípade situáciu komplikuje značka zákaz predbiehania. Zákon 8/2009 Z.z. sa tomuto prípadu venuje v §10 a bohužiaľ niektoré jeho časti sú navzájom protichodne.
§ 10 Jazda v jazdných pruhoch
(1) Mimo obce na ceste s dvoma alebo s viacerými jazdnými pruhmi vyznačenými na vozovke v jednom smere jazdy sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. V ostatných jazdných pruhoch sa smie jazdiť, ak je to potrebné na obchádzanie, predchádzanie, otáčanie alebo na odbočovanie.
(4) Ak je na ceste s dvoma a alebo s viacerými jazdnými pruhmi v jednom smere jazdy taká hustá premávka, že sa utvoria súvislé prúdy vozidiel, v ktorých vodič motorového vozidla môže jazdiť len takou rýchlosťou, ktorá závisí od rýchlosti vozidiel idúcich pred ním, vozidlá môžu ísť súbežne vedľa seba (ďalej len "súbežná jazda"). Pri súbežnej jazde sa nepovažuje za predchádzanie, ak vozidlá idú v jednom z jazdných pruhov rýchlejšie ako vozidlá v inom jazdnom pruhu.
(10) Ak je pri súbežnej jazde v niektorom jazdnom pruhu prekážka cestnej premávky, vodič vozidla idúceho vo voľnom jazdnom pruhu je povinný umožniť vodičovi prvého vozidla nachádzajúceho sa v jazdnom pruhu, v ktorom je prekážka, jej obídenie, ak ten dáva znamenie o zmene smeru jazdy. Vodič obchádzajúci prekážku pritom nesmie ohroziť vodiča jazdiaceho vo voľnom jazdnom pruhu.
Vyhláška 9/2009 Z.z. hovorí:
(29) K značke č. B 29a:
Značka Zákaz predchádzania (č. B 29a) zakazuje vodičovi predchádzať motorové vozidlo vľavo; motocykel bez postranného vozíka možno predchádzať.
Odsek 4 hovorí jednoznačne kedy je súbežná jazda, ale odsek 1 neuvažuje s tým, že by sa mohlo ísť v inom ako pravom jazdnom pruhu aj z iného dôvodu ako je: obchádzanie, predbiehanie, otáčanie, odbočovanie. Čiže tam chýba súbežná jazda. Taktiež ani vyhláška pri značke zákaz predbiehania nerieši súbežnú jazdu.
Záver:
Práve kombináciu tejto legislatívnej chyby a značky zákaz predbiehania vyžívajú niektorí policajti na pokutovanie. Jednoznačnosť výkladu neexistuje ani u policajtov. Samozrejme je to chyba aj správcu komunikácie aj Cestného správneho orgánu, že dopravné značenie sa dá na danom mieste vyložiť rôzne.Osobne odporúčam túto situáciu riešiť tiež šalamúnsky, zostať v ľavom pruhu ale nejsť rýchlejšie ako vozidlá v pravom pruhu.