
V dnešnom SME je článok s názvomOd 1. júna musia byť v autách na prepravu detí autosedačky. Ktorýinformuje o blížiacej sa povinnosti. Bohužiaľ je v ňom niekoľko veľmi dôležitých vecí zamlčaných, respektíve nepravdivo popísaných. Konkrétne:
1, je tam uvedené jediné triedenie podľa hmotnosti. Nie že by bolo nesprávne, ale v prvom rade treba pozerať na výšku dieťaťa a hmotnosť a vek sú až ďalšie faktory pri výbere sedačky.Nie aby ste dali nižšiemu ale ťažšiemu dieťaťu pás pod krk a nechali ho pri nehode zaškrtiť len preto, že podľa hmotnosti bol všetko v poriadku.
2, v článku sa tvrdí, že „Všeobecne však platí, že čím je autosedačka univerzálnejšia, tým je horšia.“ Toto tvrdenie nie je pravdivé. Každá autosedačka musí úspešne prejsť testami, inak nedostane certifikát. U sedačiek ktoré prešli testami býva ďalšie hodnotenie kvality nad povinný rámec. Preto odporúčam riadiť sa výsledkami testov a nie (ne)univerzálnosťou.
3, v článku sa uvádza "Preprava dieťaťa je zakázaná na predných sedadlách,". Nie je to pravda! Preprava detí na predných sedadlách nie je zakázaná za použitia autosedačky. Len redaktor si nedal námahu poriadne preštudovať 554/2006 Z.z. a 315/1996 Z.z
4, píše sa, že od 1 júna musia byť motorové osobné i nákladné vozidlá vybavené príslušnou autosedačkou, ak je v nich prepravované dieťa. To nie je celkom pravda. Nové nariadenia sa nevzťahuje na všetky motorové osobne a nákladné vozidlá.
Ako to vlastne je?
V nariadení vlády 554/2006 Z.z. sa výslovne píše: § 1 Predmet úpravy (2) Toto nariadenie vlády sa vzťahuje na osoby sediace na sedadle vozidla povinne vybavenom bezpečnostným pásom a na prepravu detí v detských zadržiavacích zariadeniach.
Z tohto vyplýva ak máte v technickom preukaze zapísane, že vozidlo má na danom sedadle bezpečnostný pás, či už od výrobcu alebo neskoršieho dorobenia autorizovaným servisom vrátane zápisu do technického preukazu, tak ste povinný pri preprave detí používať detské zadržiavacie zariadenia – detské autosedačky.
Čiže ak máte veterán, ktorý ešte nemá bezpečnostné pásy, tak sa na vás toto nariadenie nevzťahuje. Chcem upozorniť, že ja osobne by som okrem propagačnej jazdy počas prehliadok veteránov, neprepravoval v bežnej premávke dieťa bez autosedačky.
Ako zistiť akú autosedačku vaše dieťa potrebuje?
V prvom rade si odmerajte ako vysokej je dieťa, až potom koľko váži a koľko má rokov.Treba vychádzať s § 4 Používanie bezpečnostných systémov vo vozidlách kategórie M1, N1, N2 a N3 (1) Ak sa na sedadle vozidla vybavenom bezpečnostným pásom prepravuje dieťa s výškou menšou než 150 cm, musí byť toto sedadlo vybavené detským zadržiavacím zariadením podľa § 3 ods. 2 vhodným pre deti podľa hmotnostných skupín uvedených v § 3 ods. 1.
Ak dieťa má 150cm a viac tak sedačku nepotrebuje, lebo pre výšku 150 cm a viac postačujú bezpečnostné pásy.Ak aj tak dáte dieťa do autosedačky s dôvodu jej pohodlnosti napríklad pohodlnejšie spatie pri dlhých cestách, skontrolujte kadiaľ mu ide bezpečnostný pás, aby nešiel moc nízko alebo naopak moc vysoko. Má ísť cez hrudník a nie cez brucho alebo krk.
Pri výbere sedačky si ju treba v obchode odskúšať a dať pozor ma viacero vecí, z mojej skúsenosti najzákladnejšie sú tieto:
platný certifikát
musí vyhovovať výškovo, nie len papierovo na hmotnosť, ale aby dieťaťu netrčala z autosedačky hlava, lebo potom to nie je autosedačka, ale lámač väzov pri nárazoch zozadu.
Mala by mať ochranu pred bočným nárazom - vlastnosť nových sedačiek (nová norma ECE R44/04).
Mala by mať príjemnú vzdušnú latku na dotyk, aby dieťa nepálilo alebo aby sa nepotilo.
Mala by mať anatomický tvar aby dieťa v nej rado sedávalo. Keď si v obchode všimnete, že dieťa v niektorej sedačke nechce sedieť a z inej nechce isť preč, tak pravdepodobne pôjde o tú v ktorej sa dobre sedí a ak vyhovuje v ostatných parametroch, tak je to tá správna.
Bola namontovateľná do vášho vozidla. Je vhodné si ju pred kúpou požičať a odskúšať, najlepšie za asistencie predajcu. Niektoré kombinácie sedačiek a sedadiel v aute sa neznášajú.
Inak pred návštevou obchodu odporúčam prečítať si článok ktorý napísal Jaroslav Lexa - Nové testy detských autosedačiek. Kde sú odkazy na výsledky testov. Ak chcete vedieť ešte viac môžete si prečítať aj moje staršie články na tuto tému tu atu.
Ako sa k detským autosedačkám staviam ja?
Autosedačky pre deti som používal aj keď neboli povinne. Jednoznačne na vlastnej skúsenosti viem, že fungujú a majú efekt. Dieťa sa v nich prepravuje bezpečnejšie a aj pohodlnejšie.
Ak idete s dieťaťom sami na dlhšiu cestu, odporúčam usadiť si ho v sedačke na prednom sedadle. Vtedy je lepšie pod vašou kontrolou. Raz sa mi stalo, že dieťa sa na zadnom sedadle zo sedačky počas jazdy odpútalo a práve vtedy som prudko zabrzdil. Predné sedadlá ho nezadržali, preletelo stredom auta a poriadne sa udrelo o čelne sklo a prístrojovú dosku. Našťastie nebolo to až tak vážne ale bola to dobrá škola, odvtedy sa neodopína a keď niečo chce niečo zmeniť, tak požiada aby som zastavil na odpočívadle.
Nechápem ľudí, ktorý sa nad povinnosťou používať autosedačky rozčuľujú. Výsledky štatistík jednoznačne preukazujú fakt, že v prípade dopravných nehôd a aj vážnych dopravných nehôd sú deti a najmä tie malé, chránené v autosedačkách oveľa lepšie než dospelí. Nie je zvláštnosťou keď dieťa nehodu prežije a dospelý nie.